HULUSİ ŞENEL KİMDİR


19 Ocak 1939 tarihinde İzmir`de doğan Hulusi ŞENEL, gazeteciliğe amatör olarak 1955 yılında Aydın’da ve Profesyonel olarak 1959 yılında Tercüman gazetesi İzmir Bürosu’nda başladı. 1965 yılında Ege Ekspres gazetesine geçti. Bu arada İstanbul’da yayınlanan Hayat ve Ses dergilerinin, Ankara’da yayınlanan Adalet gazetesinin ege temsilciliğini yaptı. O tarihlerde Vedat Sivri’nin başkan olduğu İzmir Gazeteciler Sendikası’nın bir devre sekreterliğini yaptı.

1970 yılında Avustralya Göçmen heyetinden aldığı teklif üzerine Avustralya’ya göç eden Türklere gazete yayınlamak üzere Avustralya’ya göç etti. Sydney kentinde Vatan, Yeni Vatan, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerini yayınladı.Bunlardan Dünya ve Yeni Vatan halen yayındadır. 1979 yılına kadar Hürriyet gazetesininde temsilciliğini yaptı.

Kendi yayınlandığı gazetelerde ve haftada bir gün yayın yapan Türkçe bir televizyon kanalaında haber-yorum proğramı yaptı. Daha sonra katıldığı Turkish News Weekly gazetesinde Türk toplumunu aydınlatıcı, Türkiye ile Avustralya ve Yeni Zelanda arasında dostluğu geliştirecek yazılar yazdı, röportajlar yapıp yayınladı. Avustralya Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunda yer aldı, tüzüğünü yazdı ve iki devre başkanlığını yaptı. Sydney Türk Dayanışma derneği ile Türk Kuruluşları Konseyi yönetim kurullarında çalıştı ve Türk Evi projesinde yer aldı.

Avustralya’ya ilk giden Türk gazeteci olarak Hulusi Şenel, Avustralya medyasının ilgisini çekti ve Daily Mirror adlı gazete iki sayfalık bir röportaj yazısı yayınladı ve bu arada TRT televizyonunun ARAYIŞ proğramı ile Avustralya devletine ait  SBSradyosunda da Türk toplumunun sorunlarını dile getirdi.

Ayrıca Avustralya’da doğup-büyüyen Türk çocuklarının, gençlerinin dillerini, tarihlerini ve kültürlerini öğrenmeleri konusund Anavatan Türkiye’ye düşen görevleri dile getiren yazılar yazdı, çeşitli yayın kuruluşlarında ve toplantılarda konuşmalar yaptı.

2005 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin tarafından organize edilen “ Yurtdışı Türk Medyası’nın Sorunları “ adlı sempozyuma konuşmacı olarak davet edilen Hulusi ŞENEL, bu sempozyumda yurt dışındaki Türk medyasının sorunlarını dile getirdi.


Hulusi Şenel  Avustralya’da yaşadığı sürece Türkiye ve Avustralya halkları arasında dostluğu geliştirecek faaliytlerde bulundu.Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunan Ermeni, Asuri-Süryani, Pontus Rum ve PKK gibi  gruplara ve yandaşlarına karşı anavatanını savundu.Bu ülkede doğup, büyüyen çocukların asimile olmaması için kendi anadilini, kültürünü ve tarihini öğrenmeleri Türkiyedeki yetkilileri uyaran faaliyetlerde bulundu.

Bu faaliyetleri nedeniyle Türk Büyük Elçiliğinden, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanından, Avustralya Atatürk Kültür Merkezi ve Emekliler Derneği ile İzmir Gazeteciler Cemiyetinden Teeşekkür ve Başarı plaketleri ve Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Heykeli gibi  ödüller aldı.

Hulusi Şenel’in Prof.Dr.Şadan Gökovalı ile birlikteyayınladığı  “ Bir Yudum Hatır “ ve “Gönülden Damlalar “adlı iki şiir kitabı yanısıra Avustralya’da yazdığı yazılardan derlenen yazıların yer aldığı “Avustralyada Türkler “ adlı bir kitabı var.

Yorumlar